20 lipca 2009

Model kompletny

Udało się
Za pomocą 3dcontentcentral znalazłem ludzika z klocków lego. Musiałem tylko dorysować do niego ten dziwny kombinezon latający czy jak to tam nazwać ;) i teraz jest to już kompletny model ;) nawet się ucieszyłem ze to już koniec

07 lipca 2009

lego klocki

Powróciłem do dawnego modelowania, ze tak powiem. Raczej odrysowania tego co mam i czym bawiłem sie gdy byłem małym dzieckiem. tym razem pjazd kosmiczny model 6878. Mimo problemów technicznych, czyli problemy z komputerem, udało mi się dokończyć dzieło.


27 maja 2009

CSWA - Samples cz. 2

Dostałęm informacje, iż przydałyby się wymairy do zdjeć modeli, które zrobiłęm ostatnio. Hm. Faktycznei zrobiłam modele i potem ogarnął mnie leń. Po prostu wstawiłęm fotki.
Z drugiej strony nie sądzięłm ze ktoś tu zaglada oprócz mnie.
Jednakze na prośbe odpowiadam. Poniżej sa ilustracje z wymiarami jak narysować daną rzecz:

Wymairy : A=110, B=65, C=5x45stopni (fazowanie)
Materiał: 6061 Alloy
Grubosć: 5mm
Wszytskie otwory 6mm
Pytanie: podaj masę?

Odp: 134,19 g


Wymiary: A=3.500, B=4.200,C=2.000, D=1.750,E=1.000
Materiał : 6061 Alloy
Jednostki to cale
Pytanie : podaj objętość i środek masy tego przedmiotu:

odp: objętosć 14.05 cubic inches
środek masy (w calach)
X= 1.59, Y=1.19 Z=0.00

16 maja 2009

CSWA - samples

Poniżej przestawiam dwa kolejne przykłady jakie mogą się znaleźć podczas egzaminu CSWA. Jak widać, nie są to jakieś bardzo zaawansowane modele. wystarczy się z lekka skupić i powstanie on w 5 minutek..no może 10 ;) to zależy jak dokładnie przeczyta się rysunek 2D, którego wymiary czasem dają wiele do myślenia.



Niestety miałem dość długawą przerwę - nadal jestem inżynierem ze statusem "Bezrobotny" - więc może teraz uda mi się dokończyć projekcik... ech gdyby jeszcze większa wena mnie napadła było by fajnie.
To co widać to część stelaża bo wiszący monitor/TV LCD. Fajnie było by pojeździć an czymś o takiej przekątnej ekranu jak np 32" czy może nawet więcej ;)
Ja mam 19" i jakoś sobie radze... ale fantazja mnie nie opuszcza. jak szaleć to szaleć.

23 kwietnia 2009

Prac ciąg dalszy...



Niestety do tego projektu zostałem lekko wyrwany na rzecz mojego leciwego autka, które musze troskze naprawić. Zaczęło się od naprawy biegów, gdyż zaczynał sie zacinac 3ci bieg ;p a po wymianie częsci na nowe - zacinał się 3ci i wsteczny ;) cool. Na szczęscie sprwa opanowana, zostaje tylko zniwszczyć ogniska korozji, które jutro juz powinny nie straszyć.


A co do projektu. zatrzymałem sięna poprawkach do częsci do której montujemy kierownice. Dodałem śrubki motylkowe oraz otwory fasolowe ;) teraz juz to jakos wygląda :


Teraz jak tylko pomalujeauto i wymienię części do przedniego zawieszniea (zwrotnica i takie tam), zabieram się za kontynuowanie prac.

20 kwietnia 2009

Stanowisko do gry

Pozmieniałem troszeczkę...
Dodałem podpórkę na pedały od kierownicy, oraz wsporniki do siedzenia. Teraz już to ma jakiś wygląd. Zarówno do wsporników do siedzenia jak i do ww podpórki zamierzam wykorzystać mechanizm przesuwania taki jaki występuje np w fotelach samochodowych; aby można było sobie przysunąć/odsunąć dany element.

Jeszcze tego nie wprowadziłem, bo może znajdę gotowy element gdzieś w internecie aby się nie namęczyć z rysowaniem. Ale jak nie będzie to trudno - narysujemy i to.
W tym modelu jak widać nie ma jeszcze żadnych fasteners-ów itp - to później. Tak samo nóżki, które teraz zrobiłem będę miały plastikowe końcówki (aby nie porysować podłogi).
Zastanawiam się jeszcze czy nie zrobić ich dokręcanych, gdyż patrząc to to ustrojstwo to troszkę ciężkie i duże wyszło ;)
Pierwsze co zrobię to muszę pomyśleć nad tym jak to zminimalizować ilość materiałów (co już zacząłem robić) a drugie jak to zrobić aby opakowanie było jak najmniejsze do transportu ;)
Po drugie - monitor. Spora półka, ale na razie jest po to aby można było postawić monitor (na własnej podstawce) czy to LCD czy CRT. Pomyślałem sobie, że w XXI wieku większość graczy ma monitory LCD lub telewizory, które mają mocowanie na ścianę. I właśnie coś takiego będzie trzeba zastosować tutaj... Fajnie był by zamontować 3 monitory panoramiczne ;)

Ale coś się wymyśli....

Stanowisko do Gry - part 2


Prace nad modelem trwają... jak widać dodałem miejsce na monitor oraz miescej na przypięcie kierownicy. Na razie idzie powolutku, ale myślę że zacznę to bardziej detalować.

17 kwietnia 2009

Święta i przedłużony weekend

Na początku świąt rozpocząłem mały projekcik rysunkowy, aby nie zapomnieć sztuki rysowania (projektowania) 3D. Próbuję zrobić stanowisko do gry w symulatory wyścigowe. W końcu to jedna z ulubionych gatunków gier jakie gram. Nawet kupiłem kierownice, aby prawdziwie móc poczuć choc troszke realia jak npo nierówności (Colin McRae) czy tez szybkość (Toca Race Driver), albo zwykłego podróżowania (Test Drive Unlimited) czy porozbijania się (Flatout). Może już niedługo pokażę pierwszy model... na razie mam szkice w ołówku ;) Tak klasycznie.
Ale przstapiłem tez do pierwsze wymiarowej przymiarki. Za wzór wziąłem Kierownice logitech G25 oraz siedzonko Sparco ;p

A weekend spędziłem wraz z narzeczoną w Krakowie. Zrobiłem także kilka (!) zdjęć zabytków (ale i nie tylko) z rynku starego miasta, zamku na Wawelu itd... Dla chętnych podaje link:
http://picasaweb.google.pl/lukasek81/Krakow1416042009

07 kwietnia 2009

Praca dyplomowa - Granatnik LDGL



Moim tematem był "Projekt wstępny indywidualnego jednostrzałowego granatnika 23 mm". Temat ciekawy, szczególnie po tym jak zacząłem szuakć informacji na temat podobnych broni. Okazało się, że pracują nad podobnymi urządzeniami amerykanie (co jest raczej normalne ;) ), singapurczycy oraz francuzi. Niby tylko 3 państwa.... Materiałów było bardzo mało. Szukajać skupiałem się tylko na projekcie amerykańskim gdyż z tego udało mi się najwięcej uzyskać informacji, które były publiczne. Pamiętam nawet, ze mogli by mnie zaprosić na targi broni i pokazać model jaki mają.. ale nie udało mi się tam wybrać.

Sam spróbowałem zamodelowac co nie co. Nie jest to kopia amerykańskiego XM-25. Jedynie próbowałem się na nim wzorować, tworząc swój model granatnika. Tym bardziej ze nie znałem danych technicznych ich broni, a swoje miałem. No i kaliber był mniejszy ;)

Praca magisterska skupiała się bardziej na obliczeniach układu: zamek-lufa-pocisk, niż na samym projekcie broni.

Efektem tego był tylko taki zarys broni, jak widać. Aktualnie będąc bezrobotnym chyba wrócę do tematu i sam spróbuję doszlifować co nieco ;)

18 marca 2009

Certyfikat CSWA - Złożenie 2 cz2

Zapomniałem dopisać iż, środek masy należy wyznaczyć od założonego układu współrzędnych jak na rysunku pierwszym.





Odpowiedź : ( w calach ) X = 1.79 Y = 0.25 Z = 2.61

Certyfikat CSWA - Złożenie 2 cz1


Tym razem do zrobienia wziąłem takie oto złożenie. Wygląda całkiem prosto. Na razie opublikuję tylko zdjęcia jak to wygląda.

Poszczególne części to:
- part 1 - klocek - Materiał 6061 Alloy (1 szt)
- part 2 - oś - Materiał AISI304 (3szt)
- part 3 - łącznik z 5 otworami - Materiał 6061 Alloy, grubość 0.10 cala, promień R=0.25 cala, otwory są w odległości 1 cala od siebie
- part 4 - łącznik z 3 otworami - Materiał 6061 Alloy, grubość 0.10 cala, promień R=0.25 cala, otwory są w odległości 1 cala od siebie
- part 5 - pierścień - Materiał 6061 Alloy,
Wszystkie otwory łączników mają średnicę 0.19 cala (chyba że jest inaczej na rysunku)
Kąty:
A = 150 st
B = 120 st
Układ współrzędnych jak na rysunku

Pytanie jakie może być zadane: Podać środek ciężkości tego złożenia.

Powinno być wszystko. No to dzieła

17 marca 2009

CSWA - Ćwiczenie



To kolejne ćwiczenie jakie może każdy wykonać, aby poćwiczyć w trakcie przygotowań do certyfikatu CSWA. Rysunek b/w widoczny to wsyelkie dane potrzebne do narysowania modelu.
Przypominam układ IPS (czyli cale)
Pytanie do takiego modelu jest następujące:
a) jaką masę ma dany model?
b) określić środek ciężkości modelu.

Prawidłowe odpowiedzi:
a) 0,8 funta
b) X=2.08 Y=0.79 Z= -1.60 (Wszystkie wymiary są w calach !!)

16 marca 2009

13 Marzec - Piątek

Dostałem wymówienie z pracy. Fajnie co?! Data idealna na takiego typu rzeczy. Aktualnie jestem na dwu tygodniowym wy powiedzeniu. Czyli jest to dla mnie okres wytężonej pracy na temat wyszukania swojej nowej pracy.
Nie oznacza to iż, zamierzam spocząć na laurach blogowania, nie zamierzam przerywać aktualizowania... Postaram sie w miarę potrzeb narysować coś nowego.

W niedalekiej przyszłości na blogu:

  • Zamierzam wraz z bratem i znajomymi wskrzesić przedwojenny polski wóz bojowy z przed II wojny światowej - zaczął mój brat 2 lata temu, jednka teraz przechodzimy razem w spólnie do relaizacji w metalu. Rysunki zacząłem robić, na podstawie zdjeć wojennych, czy publikacji których bardzo mało.
  • Certyfikat CSWP - mam już dwa to trzeba zrobić i kolejny ;)
  • Być może zacznę uczyć się kolejnego programu 3D może Catia lub Inventor, których podstawy już mam, czas tylko doszlifować praktykę, bo do pracy może się to przydać
  • Solidworks Surfacing - Jak starczy czasu będe dalej sie uczył - a moze na jakis kurs pójde na ASP? kto wie...

12 marca 2009

Certyfikat Sheet Metal Specialist - c.d.



To zdjęcie ukazuje wynik pytania nr 14, model. Właściwie ta skrzynka powstała już w pytaniu nr, i poprzez kolejne pytania dodawało się po-szczególne wygięcia, czy zgięcia lub otwory. Za każdym razem, zmieniały się główne wymiary szerokość, wysokość, głębokość. Trzeba było na to uważać, tak samo jak na szczegóły gięcia blachy, bo można było coś spierdaczyc i test byłby do wyrzucenia. Często pytanie następne zależy od dobrze zrobionego modelu z pytania bieżącego ;)



Najbardziej wśród tych pytań rozbawiło mnie pytanie nr 10 za 0 pkt. Proszę wstawić układ współrzędnych w narożniku blachy.

Czas potrzebny jaki dali organizatorzy na ten certyfikat to 120 minut. Od początku wydawało mi się, że mało tego czasu, no ale postanowiłem się spreżyć. Udało się.



Ale już nigdy nie bee sie bawił w takie coś o 1wszej w nocy. o tej porze powinienem spać.

Certyfikat Sheet Metal Specialist

Uff.... Właśnie skończyłem z wynikiem pozytywnym. Było ciężko ale nie tragicznie. Trudność raczej polega na tym ze byłem okrutnie zmęczony w trakcie, bo jakby nie było jest godzina 1wsza w nocy. a mi niechciał 2 godziny temu przystąpić do zdania na ten certyfikat.

Jak się wyspie to opiszę wrażenia

07 marca 2009

Opakowanie ... cd


Troszkę za mały ten rendering, ale mimo wszytsko udało mi siedokończyć butelke oraz małą szklaneczkę z mlekiem. Kurcze w miarę rysowania płaszczyznami człowiek zaczyna powolutku pojmowac zasady czyli co i jak. Niestety potrzeba na to duzo czasu o i pomysłów co by tu narysować. Teoretycznei mam i jedno i drugie, ale czasem dopada mnie niemoc twórcza w domu.
Lepiej jest czasem wziac ksiażkę czy obejrzec film. No ale nie zamierzam sie poddawać ;p

06 marca 2009

Opakowanie na mleko/sok


Niby miało to być balane ćwiczenie z płaszczyzn, ale żatki sa trudne ;) na razie udało mi sierozrysować cos takiego ;) i juz widzę zę gdyby nie raczk to było by całkiem dobrze. nie wiem czy uda mi sie to naprawić ale zobaczymy.

05 marca 2009

Certyfikat CSWA - Modelowanie


Pytanie 7 za 30 pkt
Zamodelować ponizszy klocek. Wymiary
A=3,10
B=3,50
C=3,30
D=10,00 stopni
system jednostek IPS (czyli cale)
Wszytskie otowry przelotowe. Materiał - Miedź (gęstosć 0,32 lb/in^3)
Podać całkowia masę w funtach.
Odp: 5,12


03 marca 2009

Certyfikat CSWA - Złożenie



Pytanie nr 5 z testu, za 30 pkt. Należało stworzyć takie złożenie jak na rysunku poniżej. Złożenie składa się z 4 pinów, 2 jarzm (nie wiem jak to nazwać) i 1 klocka.
Wymiary są podanie na rysunku oraz wymiary literowe to:
A=36.00 B=220.00 C=32.00
Otwory w jazmie są na wylot, grubość ścianki to 5 mm, wszystkie zaokrąglenia - 15mm.
Materiał Aluminium 1060
Pytanie : gdzie jest środek ciężkości tego złożenia??
Odp:
X= -29.26, Y = 200.29, Z= 10.75

24 lutego 2009

Certyfikat CSWA - Modelowanie




To było pytanie nr 6 na teście. Trzeba było narysować model (screen ).Za poprawne otrzymujemy 20 pkt


Oto dane:
A=17.00
B=85.00
C=125.00
D=16.00

Wszystkei otwory na wylot
Materiał - Aluminium 1060

Pytanie jaka ma mase ten przedmiot??
Odp: 453,55 gram

23 lutego 2009

Pierścionek









Tutoriale, helpy i inne pomoce rzeczywiście pomagają w nauce narzędzi jakei znajduja się w danym oprogramowaniu. Ostatnio próbuje swoich sił w "Surfacingu" ;p, choć podobno jest to idealne narzędzie dla artystów ale czemu ja - prosty inżynier nie mam się tego nauczyć?!


Na razie jestem na początku nauki. Poznaję tajniki poszczególnych narzędzi ;) Ale widząc ikonki poszczególne oraz co ludzi potrafia narysować, że sporo przede mną.

Powyzej prezentuje screeny jendnej z lekcji - czyli narysowanie pierścionka.
1) Zdjęcie po renderinu i z dodaniem napisu (grawerowanie)
2) i 3) Widok z programu





01 lutego 2009

Solidworks Surfacing...


Rozpocząłem samokształcenie. ;) z resztaod początku w projektowaniu z uzyciem Solidworks uczyłem się sam co i jak robić, czasem tylko kożytało sie np z tutoriala czy też z pomocy kolegów z większa wiedzą. Od jakiegoś czasu mam książke dotyczącą projektowania powierzchniowego, to jest coś czego nie umiem. W internecie jest mnóstwo takich projektów zrobionych tkaimi technikami. Przewaznie są to projekty artystów, ale co tam... Czy inżynier nie moze poznać też takich technik??
No więc zaczynam - na początek taka oto sprezynke stworzyłęm - jest to jedne z pierwszych tutoriali z ksiażki. ciekawe jak mi pójdzie dalej.